Poszukiwanie lekarza- wyzwanie dzisiejszych czasów

Szpitale zamykają oddziały. Nie ma lekarzy do pracy. Kolejne oddziały szpitalne zawieszone" - takimi komunikatami Internet bije na alarm niemalże każdego dnia

” Szpitale zamykają oddziały. Nie ma lekarzy do pracy. Kolejne oddziały szpitalne zawieszone” – takimi komunikatami Internet bije na alarm niemalże każdego dnia.

Trzeba jasno powiedzieć, że brak lekarzy to problem, który dotyczy niemalże każdej placówki medycznej w Polsce, bez względu na to czy znajduje się ona w dużym mieście czy w małej miejscowości.

Czynniki warunkujące spadek ilości kadry medycznej można wyliczać bez końca. Począwszy od kwestii finansowych, przez nadmiar nadgodzin podyktowany zbyt dużą podażą na świadczenia medyczne, niedobór lekarzy, zbyt dużą ilość pacjentów czy atmosferę w pracy, a kończąc na fakcie, iż społeczeństwo starzeje się i wielu lekarzy odchodzi na emeryturę.

Już na samą myśl o konieczności rozpoczęcia rekrutacji lekarza do swojej placówki właściciele czy menagerowie mogą odnotować niepokojące migotanie przedsionków.

Należy jednak zawsze pamiętać, że znalezienie właściwego kandydata do placówki należy postrzegać przez pryzmat procesu, czyli zbioru czynności ze sobą powiązanych, których realizacja jest niezbędna do uzyskania pożądanego rezultatu.

Nie możemy oczekiwać, że istnieje droga na skróty – publikacja ogłoszenia na stronie pracodawcy nie zawsze przyniesie oczekiwany efekt.

„Gdyby działania medycznych agencji pracy opierały się tylko na publikacji ogłoszeń, ich skuteczność byłaby bliska zeru” mówi Magdalena Waliszewska – Ekspertka medycznego rynku pracy.

„Publikacja ogłoszeń to tylko mała część działań jakie należy podjąć żeby zabezpieczyć wakat w placówce. Najistotniejsze są bazy lekarzy, gromadzone przez lata i aktywny headhunting. W dzisiejszych czasach żadnego lekarza nie można określić statusem poszukującego pracy i faktycznie żaden lekarz pracy szukać nie musi.

Faktem jest, że medyczny rynek pracy zawsze był niedoborowy, natomiast czas ogłoszenia stanu epidemicznego spowodował jeszcze większy odpływ kadry. Lekarze chętniej podejmowali pracę w placówkach udzielających świadczenia zdrowotne pacjentom chorym na Covid-19, ponieważ stawki dla nich były znacząco wyższe przez dodatki covidowe.

Tu wsparciem okazali się chętnie podejmujący zatrudnienie lekarze zza wschodniej granicy, którzy od końca listopada 2020r. dzięki uproszczonej procedurze w Ministerstwie Zdrowia mają łatwiejszy dostęp do zawodu lekarza na terenie RP.

Dzięki możliwościom stworzonym lekarzom ze specjalizacją i doświadczeniem, którzy mogą ubiegać się o prawo wykonywania zawodu, przyznawane aż na 5 lat, w jednej placówce medycznej, wiele placówek zdecydowało się już zatrudnić takich lekarzy. Nie tylko do placówek o statusie Covid, ale również do POZ, prywatnych klinik czy gabinetów stomatologicznych.”

Konkludując „znajdź lekarza” to wyzwanie dzisiejszych czasów dlatego jak mówi Magdalena Waliszewska :

„ …używamy wszelkich możliwych kanałów dystrybucji informacji , aby w możliwie jak najszybszym czasie znaleźć lekarza do placówki medycznej. Pracownicy agencji zajmujących się rekrutacjami medycznymi muszą wykonać co najmniej 2 razy więcej działań rekrutacyjnych niż jeszcze np. dwa lata temu. O sukcesie udanej rekrutacji przede wszystkim stanowi dobrze zbudowana sieć kontaktów, jak również determinacja w poszukiwaniu kandydatów.”

Co o swojej pracy mówią rekruterzy ?

„Bycie rekruterem w medycznej agencji pracy wymaga dużego skupienia, wielozadaniowości i determinacji w dążeniu do celu, a droga z reguły jest trudna i wyboista.” – Kamil 32, socjolog

Czy znajdziecie lekarza do swojej placówki? Ile czasu to zajmie? Czy rekrutacja będzie przebiegać prawidłowo?

To zależy tylko od Was.

Czas upływa nieubłaganie, więc warto zacząć szukać już dziś !